Výzbroj sečné a bodné zbraně

Sečné a bodné zbraně

  •  Krátké myslivecké pušky byly dlouho bez bodáku, myslivec si přinesl s sebou do armády lovecký tesák. Ještě v 18. století měli v rakouské armádě někteří myslivci lovecký tesák s rukojetí, kterou bylo možno zastrčit do hlavně, jako tomu bylo u nejstarších, tzv. zátkových bodáků k mušketám. Myslivci mohli mít i vlastní nůž, tzv. "Kruckenmesser" který byl natoliko osobní zbraní, ale i pomůckou při střelbě, zvláště za boje v lese - myslivec jej zabodl do kmene stromu a položil na něj při míření pušku.
  • ŠAVLE : 1765 - 69 : podle starších předpisů nosil myslivec šavli. Myslivecká šavle byla 50 - 55 cm dlouhá, mírně zakřivená, měla jednoduchý mosazný koš a dřevěnou rukojeť, pobitou mosaznými hřebíky. Předpisy z roku 1765 a 1769 nařizují, aby myslivci měli šavli vz. 1765.
  • 1789 : roku 1789 bylo na myslivecké pušce vz. 1765 přiděláno zařízení, které umožňovalo nasadit a upevnit na ni dlouhý nožovitý lovecký tesák.
  • 1795 : místo loveckého tesáku byl zaveden dlouhý nožový nebo mečový bodák ( HAUBAJONET ) , byla to kombinace bodáku, šavle a nože, která byla na pušce natoliko znamenitou bodnou zbraní, ale také mohla sloužit v boji jako strašná zbraň sečná. Bodák měl asi 67 cm dlouhou, rovnou čepel naostřenou na jedné straně, která na konci přecházela do trubice, dlouhé asi 11 cm, ta se mohla držet v ruce jako rukojeť. Pochva byla vyrobena z měkkého dřeva a potažena načerněnou koňskou kůží, všechno kování bylo mosazné. Až do roku 1867 byl tento bodák jedinou dlouhou zbraní myslivců a poddůstojníků.